CITLIVÍ lidé v PRÁCI

Mám ráda svou citlivou povahu a stala se pro mě silnou předností, která mi v životě pomáhá. Znám však také ten pocit, jak je někdy těžké s touto povahou dobře fungovat, a to nejen v práci. Vím, jaké to je být kvůli citlivosti nepochopen okolím, pociťovat samotu a méněcennost. Citlivě reagujete na všechny lidi a podněty okolo sebe a dokážete se do všeho kolem sebe vcítit s velkou intenzitou. Umíte prožít přítomný okamžik, být plní vášně, porozumění a soucitu. ALE…

Bere vám to hodně energie a potřebujete více odpočinku než ostatní. Okolí vás vnímá jako ty, co moc nevydrží a jsou jiní. A co víc, častují vás poznámkami typu: „Nebuď tak přecitlivělá! Už jsi zase unavená?!“ Silné stránky, které s citlivou povahou souvisejí, však nevidí a vy sami také ne. Chcete přece splňovat společenská očekávání a tedy to, co je považováno za „normální“. A tak se začnete snažit je plnit, tím jdete proti sobě a trápíte se.

Já jsem si však řekla DOST, že už se dále trápit nebudu a na hru společnosti kašlu. Chtěla jsem najít odpovědi, jak si pomoci, a zjistit, co to vlastně ta citlivost opravdu je. Věděla jsem, že svůj vrozený temperament úplně nezměním. A první věc, kterou jsem udělala, bylo to, že jsem se přijala taková, jaká jsem. Přestala jsem sama se sebou bojovat. Dále jsem potřebovala najít nějaké návody a případně techniky, jak s mou povahou bezbolestně existovat.

A tak jsem začala hledat a studovat různé materiály. A víte, co jsem zjistila? Že CITLIVOST je DAR a je potřeba se ho naučit hlavně PŘIJMOUT a následně ho využívat ve svůj prospěch. A já vám teď více o tom vašem daru povím a překvapí vás, jak výjimeční jste! 🙂

Tento článek bych chtěla věnovat všem pracujícím citlivým lidem. Každý den trávíte čas s jinými lidmi, většinou v prostředí mimo váš domov. Musíte řešit různé výzvy, které vám práce přináší, a není to vždy jednoduché. Jednání s nadřízenými, kolegy, ostatními spolupracovníky či klienty bývá občas opravdu hodně náročné, zvláště pak pro vás. Můžete se často cítit vyčerpaní, demotivovaní a chtěli byste nejraději odejít. Změna pracovního místa je samozřejmě varianta, ale někdy člověk nemůže odejít hned, a to z různých důvodů. Citlivost však můžete krásně využít ve svůj prospěch…

Citlivost není duševní nemoc

O citlivosti se v naší společnosti moc nemluví a rozhodně to není žádná duševní nemoc, jde jen o citlivější nervový systém, než mají běžní lidé. S největší pravděpodobností je předána geny jednoho z rodičů. Citliví lidé podněty kolem sebe zpracovávají daleko více do hloubky, a proto jsou dříve a častěji unaveni. Mnohem více než ostatní na sebe přebírají nálady a emoce druhých.

A i proto je pro ně složitější říkat NE. Při stresové reakci se jejich nervová soustava nabudí natolik, že se pak nemohou soustředit na běžné věci. Navíc jejich vnímavost nabudí smyslové podněty, které převážná část lidí vůbec nevnímá.

Neustále analyzují své okolí a všimnou si i nejmenších detailů, což jim dává velkou míru empatie, intuice a tzv. šestý smysl. Jelikož citliví lidé vnímají velmi citlivě vjemy okolo sebe, jsou tím pádem altruističtí, intuitivní a empatičtější a mohou tak mít pozitivní vliv na okolí. Také umějí dobře naslouchat. Citlivost je dobře vnímána i tam, kde je potřeba uplatnit smysl pro detail a kreativita.

To vše byste měli brát jako své přednosti a v životě jich využívat.

Další skvělé vlastnosti citlivých lidí:

  • Zodpovědnost a svědomitost
  • Životní a psychická síla
  • Hloubka pocitů a myšlenek
  • Komplexní myšlení a inovační schopnosti
  • Sociální cítění a spiritualita
  • Zvědavost a hluboké vnímání
  • Schopnost jednat v krizi a nalézat řešení
  • Nadšení a silné hodnoty

Myslím si, že tento koktejl silných stránek by měl patřit do každého pracovního týmu, který chce být úspěšný. 🙂

Kéž by se v práci šéfové a kolegové dokázali také zaměřit na povahu citlivých jedinců a jejich přednosti a nebyli ve velké míře zaměřeni jen na pracovní výkon. Hned by se vám, citlivým lidem, lépe dýchalo a vaši kolegové by objevili, co ve vás opravdu mají.

Kde jako citliví lidé budete cítit pracovní uspokojení?

Hypersenzitivním lidem se pracuje lépe na volné noze nebo v menších společnostech. Uvítají menší množství stresu. Rádi pracují z domu, protože jsou daleko od hlučných kanceláří, a mohou si tak svůj čas na práci a odpočinek zorganizovat podle sebe. Snáze se tak vyhnou toxickým lidem a lépe se jim s nimi jedná přes telefon či mail. A určitě mi dáte za pravdu, že upovídanost, ostré světlo a pachy, které se v kancelářích vyskytují, jsou taky pěkně otravné.

Dnes je čím dál častější střídání práce z domu s kanceláří. Trend, který se více rozšířil v souvislosti s covid pandemií. Mnohé společnosti tuto variantu již nabízejí, a to je pro citlivé lidi dobrým řešením. Jednak nezůstanou úplně izolováni, ale zároveň nebudou muset sedět v kanceláři pět dní v týdnu.

TIP

Udělejte si své pracovní místo hezké a příjemné. I když nemůžete změnit prostředí společnosti, ve které pracujete, tak svůj pracovní prostor ano.

Dejte si kolem sebe fotografie přátel, rodiny, domácích mazlíčků či fotek z cest. Obklopte se květinami, talismany či energetickými kameny. Vytvořte si takové malé osobní zázemí. Uvidíte, že pocítíte jeho sílu. 🙂

Velké množství citlivých lidí dává přednost práci na sebe, protože se tak vyhnou smyslovému přetížení ze strany nadřízených, kolegů a tlaku organizace. Jsou svými pány, a to jim opravdu vyhovuje. Vlastnosti citlivých lidiček nemusí být kladně ohodnoceny ve velkých korporátech, profesionálním sportu či státních institucích, mívají totiž problém ztotožnit se s hodnotami a cíli organizace ve smyslu „U nás je to takto“.

Lepší uplatnění nacházejí v uměleckých oborech či pomáhajících profesích. Bývají z nich např. výborní sociální pracovníci, alternativní léčitelé, koučové, maséři, terapeuti, veterináři, spisovatelé či umělci atd. Zde se ale musí naučit, jak na sebe nepřejímat stres a příběhy svých klientů. Někteří z nich mohou být tzv. energetickými upíry. Cítí vaši soucitnou povahu a budou vás chtít zatahovat do svých životních dramat. (Více se dozvíte v mém eBooku „Jak zvládnout práci, pokud jste citliví či introverti“.) Najdete zde i test citlivosti a introverze.

TIP: Harmonizační vajíčko

Tato technika vám pomůže uchránit si během dne vaši energii. Používejte ji vždy, když se začnete cítit unavení. Představujte si, že jste obaleni zářícím světlem krásného vajíčka, a to vás celé chrání. Odhání od vás toxické lidi a negativitu. Jeho světlo do vás vyzařuje spoustu nové energie.

Skvělá technika pro lidi pracující v open space kanceláři či v prostředí plném chaosu a energetických vysavačů.

Pevně věřím, že už jste zjistili, jak báječní jste, když jste citliví, a kolik krásných vlastností máte. Projevujte si více sebelásky a opravdu buďte na sebe hodní. Odpočívejte, když se cítíte unavení. Nesrovnávejte se s ostatními. Takto můžete pracovat se svou přecitlivělostí. Vaše povaha má světu hodně co nabídnout. Přijměte se takoví, jací jste, a nepotlačujte své potřeby kvůli jiným.

Pokud chcete být jako citliví lidé v pracovním prostředí spokojení, musíte se cítit příjemně a mít práci, která je v souladu s vaší povahou. Jste méně odolní vůči stresu, a proto je pro vás obtíženější zachovat si odstup a nebýt z práce vyčerpaní či dokonce nemocní. Dáváte na své pocity a během pracovního dne vidíte věci v širších souvislostech.

Ve vhodném pracovním prostředí jste však úspěšní a šťastní. Máte netradiční způsob myšlení, takže např. prostředí velkého korporátu nebo klasické kanceláře je pro vás hodně omezující. Když ale uplatníte své vlohy, práce vám dá smysl, naplnění a energii. Naopak, nevhodná práce z vás může veškerou energii vysát a spustit tak negativní emoce a reakce těla.

Položte si tedy zásadní otázky:

"Je pro mě stávající práce skutečně vhodná? Jak se tam cítím?"

Nebojte se být sami sebou! Nebojujte se sebou a nechoďte proti sobě, buďte plně v souladu se svou povahou, vyplatí se vám to! 🙂

Leona Weinzetlová
Mé zkušenosti z personalistiky a osobního rozvoje mne zavedly k jejich sdílení s druhými. Pomocí nich pomáhám lidem zvládnout náročné situace a překážky v práci. Ukazuji jim cestu k větší pracovní spokojenosti, vnitřnímu klidu a naplnění. Zároveň je jemně seznamuji s technikami, jak být tvůrci vlastního života. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Zákon přitažlivosti a vysněná práce >> a také eBooků Jak na šéfa >> a Jak zvládnout práci, pokud jste citliví či introverti >> Vytvořila jsem Osobní nakopávač>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.