VÝPOVĚĎ s laskavostí k SOBĚ

S koncem roku starého a příchodem nového často hodnotíme, co se nám povedlo či nepovedlo, co dobrého máme, co bychom rádi měli, nebo co bychom chtěli změnit. Myslím si, že asi každý z nás už někdy přemýšlel nad tím, zda není na čase udělat změnu i v pracovní oblasti. Jak ale poznáte, kdy je ta správná chvíle udělat definitivní konec ve vaší současné práci? Mám tu pro vás několik TIPŮ, jak to ZJISTÍTE.

1. Nerozumíte si se šéfem

Vztah se šéfem je vaším nejdůležitějším vztahem v pracovním prostředí, proto by to mezi vámi mělo fungovat. Má totiž velký vliv na vaši osobní spokojenost. Pokud to ale mezi vámi skřípe, vnímáte, že vás nerespektuje, nevěří vám, přehnaně vás kontroluje či s vámi nerovně zachází, zbystřete. Z takového vztahu budete jen frustrovaní. Jestliže jste si to už se šéfem zkoušeli vyjasnit a nic se nezměnilo, je čas zamyslet se, zda by vám jinde nebylo lépe.

2. Nerozumíte si s kolegy

Dalšími důležitými vztahy jsou ty, které máte s kolegy. Jsou to lidé, s nimiž trávíte většinu pracovního času a je skvělé, když jsou vaše vztahy přátelské. I když ne, ale i přesto se spolu dokážete pracovně domluvit, tak je to fajn. A někdy se zkrátka stává, že to mezi vámi nefunguje vůbec. Jestliže to tak je a kolegové vám hází klacky pod nohy, nespolupracují, jsou neochotní a protivní, jděte nejdříve za šéfem a řekněte mu, jaká je u vás v týmu situace. Pokud se to ani tak nezmění, hoďte ručník do ringu. Takové prostředí vás připraví o spoustu energie, kterou můžete využít mnohem prospěšněji.

Práce by neměla být jen o honbě za penězi.
Práce by měla také naplňovat, tak vám v ní bude dobře.

3. Práce vás nudí a ubíjí

Časem se může každá práce stát stereotypem. Necítíte už naplnění a začínáte se nudit. Neučíte se nic nového a jedete na autopilota. Pokud to tak u vás je a problém je jen toto a máte dobrého šéfa, zkuste za ním zajít a promluvit si o tom. On vám do hlavy nevidí a neví, co cítíte. Mohl by změnit vaši pracovní náplň nebo vám nabídnout jinou pracovní pozici, která vás bude více bavit. Je škoda nechat se dlouhodobě ubíjet něčím, co vás nebaví. Nevědomě totiž zakrňujete, a to určitě nechcete. Jestliže s vaším šéfem není řeč a nemáte vidinu změny, poohlédněte se po něčem jiném.

4. Jste dlouhodobě přetížení

Práce vám stále přibývá a vy děláte za dva. Většinu času trávíte pracovně. Zamyslete se nad tím, zda vám to za to stojí. Z takového vytížení budete mít vážné zdravotní potíže, ze kterých se pak můžete dostávat dlouhou dobu. Zdraví máte jen jedno a měli byste se o něj starat. Zajděte za šéfem a požádejte ho o dalšího člověka nebo ať práci přerozdělí jinak. Pokud vám nevyhoví, tak zvažte změnu. A i když svou práci máte rádi, tak nezapomínejte na své hranice a nenechte se tím pohltit. Buďte prosím k SOBĚ LASKAVÍ a věnujte si pozornost.

5. Plat se vám nezvyšuje

Tady záleží na tom, co je vaší prioritou. Jestliže se v práci cítíte dobře, máte fajn kolektiv, tak snadněji zkousnete, že nejste finančně ohodnoceni tak, jak byste měli. Jestliže jsou u vás peníze na prvním místě, tak si o zvýšení platu řekněte. Připravte si vhodné argumenty, proč chcete plat zvýšit a čím jste pro firmu přínosem. Některé šéfy totiž ani nenapadne, aby vám přidali, dokud se sami neozvete. Pokud je váš šéf vnímavý, nebude chtít o vás kvůli pár tisícům přijít. Jestliže s ním ani po delší době nehnete, tak to zkuste jinde.

6. Práci nemáte rádi a jste nešťastní

Někdy to prostě nesedne a vy jste na špatném místě. Nemáte rádi to, co děláte, nevycházíte s kolegy a ani se šéfem to není moc valné. Vaše záchranné body jsou víkend a dovolená. Možná vás brzdí strach či okolí k tomu, abyste za takovou prací udělali jasný konec. Ale okolí váš život žít nebude, proto by vám jeho reakce měla být jedno. A strach? Vezměte ho s sebou na novou cestu. Jsou to jen myšlenky ve vaší hlavě, tak se jimi nenechte paralyzovat.

Zkrátka, překročte svůj strach a zkuste odejít. Co můžete ztratit? Nikdy nevíte, co na vás čeká. V nejhorším případě to bude stejné, anebo najdete něco mnohem lepšího. Což se většinou stane. 🙂 Každá změna vám něco dá. Už jen to uvědomění, že jste schopní ji udělat. To mnozí nedokážou. (Více se dozvíte v mém eBooku Pracovní bible)

Neignorujte své tělo a jeho pocity, často vám ukazuje, že něco není v pořádku.
Tedy i to, že máte dát výpověď a zkusit to jinde.

Také jsem měla práci, kde mi nesedl vztah se šéfem a později ani s kolegy. Vše se nějak začalo postupně zhoršovat a z práce, která mě docela i bavila, se stala nepříjemná záležitost. A v těle jsem cítila, že mi z toho není vůbec dobře, dávalo mi jasné signály. Nějakou dobou se to dá vydržet, ale pak zjistíte, že jste stále naštvaní a nešťastní. A že ani ty peníze vám za to nakonec nestojí. A víte co? Odešla jsem a našla jsem něco mnohem lepšího a hlavně – neumřela jsem z toho. 🙂 Měla jsem v sobě důvěru, že vše dopadne správně.

TIP:

Zaktualizujte si svůj životopis. Zvedne se vám sebevědomí, protože uvidíte, kolik máte zkušeností a kolik toho už umíte. Získáte tím i určitý odstup od vaší současné práce. A také můžete zapřemýšlet, zda by vám neseděla práce na volné noze. 🙂

A na závěr tu pro vás ještě něco mám 🙂

Leona Weinzetlová
Jsem člověk s vášní pro personalistiku a osobní rozvoj, který pomáhá lidem v zaměstnání překonat náročné pracovní výzvy a jemně je vede na cestu ke spokojenějšímu pracovnímu životu. Společně měníme překážky na příležitosti a sny na skutečnost. S úsměvem a laskavým přístupem nalézáme řešení, která potřebují. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Zákon přitažlivosti a vysněná práce >> a také eBooku Jak na šéfa >> Vytvořila jsem Osobní nakopávač>> a průvodce o výzvách pracovního života Pracovní bibli>> Pro citlivé a introvertní lidičky mám eBook Jak zvládnout práci, pokud jste citliví či introverti>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.