5 KROKŮ, jak si v práci poradíte se STRESEM

Stres není jen negativní, plní i pozitivní funkci. Přijatelná míra stresu vám pomůže udržet pozornost, energii a čelit překážkám na svém pracovišti. Dnes však hodně pracovních prostředí vypadá jako by jste ráno vstoupili do emočního autobusu, který s vámi během dne jezdí nepředvídatelně nahoru a dolů. Věřte mi, že úplně chápu, jaké to je pracovat na takovém místě. Pak si říkáte: „Nezvládám stres z práce.“

Měla jsem práci, kde každý den byl jiný, co platilo včera, už neplatilo dnes. Ze začátku jsem se v tom trochu plácala, stres mi někdy způsoboval velké bolesti hlavy nebo mě z ničeho nic začaly bolet zuby. Možná to máte podobně. Ale pak jsem si osvojila pár doporučení a tipů, které mi pomohly. Hned se k nim dostanu. Protože, koho to baví být celý den pod tlakem a necítit se dobře, že. 🙁 Pak zjistíte, že je vám prostě zle z práce.

Tlačí se na včasné dodržování termínů, pracovní úkoly se nestíhají dělat v normální pracovní době, vymýšlí se spousta nesmyslných doprovodných věcí a rostoucí nároky u vás mohou přivodit pocit starostí či úplného vyhoření. Zkrátka, pozorujete u sebe deprese z chození do práce.

Pokud stres převýší vaši schopnost vyrovnat se s ním, přestává být užitečný a na člověka působí destruktivně. To může vyvolat vaši PRACOVNÍ NESPOKOJENOST.

Život vskutku není jen o naplňování cílů, plnění termínů a povinností. Mnozí z nás si nedopřejí odpočinek, ani nejsou dost spontánní na to, aby využili příležitostí, které se přímo nabízejí.

Život se má žít – není to generálka. Neustále něco děláme a často se musíme znovu učit dovednosti odpočívat, přivonět k růži a nechat věci plynout.

Suzannah Olivier

Jaké jsou nejčastější příčiny stresu v práci?

  • Strach ze ztráty zaměstnání
  • Mnoho práce a dělání přesčasů
  • Postupná ztráta kontroly nad tím, jak děláte svou práci
  • Špatné vztahy na pracovišti
  • Demotivace a chození do práce jen z povinnosti
  • Tlak na pracovní výkon bez zaměření se na vaše potřeby
  • Nízké finanční ohodnocení
  • Více kritiky než pochvaly

Pokud jste zavaleni prací a začínáte pociťovat nerovnováhu, může u vás docházet k nepříjemným psychickým a fyzickým příznakům.

Projevy pracovního stresu:

  • Nespavost a únava
  • Vyčerpanost a podrážděnost
  • Apatie a ztráta zájmu o práci
  • Úzkosti, deprese, potíže se soustředěním
  • Bolesti hlavy a trávicí problémy
  • Nechuť k jídlu nebo přejídání
  • Sklony k závislostem (alkohol, kouření, drogy, káva)
  • Sociální izolace

Jestliže stres v práci začne ovlivňovat váš pracovní výkon či dokonce osobní život a zdraví, je zapotřebí s tím něco udělat a podniknout kroky ke zlepšení situace. Nezáleží na tom, jakou práci vykonáváte a jak moc vás stresuje. Je mnoho věcí, které můžete učinit, abyste stres zmírnili a cítili jste se lépe. Teď si ukážeme, jak se v práci tolik nestresovat.

Mám tu pro vás několik DOPORUČENÍ:

1. Organizujte a plánujte správně

Udělejte si VYROVNANÝ ČASOVÝ PLÁN. Když budete jen pracovat a nezbyde vám čas na zábavu, tak brzy vyhoříte. Vytvořte si balanc mezi pracovním, rodinným a společenským životem. Také si najděte čas jen sami na sebe. Je důležité, abyste oddělili práci a soukromí.

Mnozí máme přesvědčení, že musíme být k dispozici celý den. Práci nechte v práci, nepracujte ještě doma. Chápu, že někdy jsou termíny a je třeba je splnit, ale nedělejte to, když opravdu nemusíte. To, co nehoří, prostě odsuňte na další den. Rozlišujte mezi tím, co má opravdu urgentní prioritu a co ne.

Pokud máte na starosti velký projekt, rozdělte si ho na menší a zvládnutelné kroky. Nebudete se pak dostávat do časového tlaku. Vše v jeden den stejně nezvládnete, tak si nevytvářejte zbytečný stres. Jestliže jste šéf, tak některé úkoly delegujte. Můžete tak zásadně snížit míru vašeho stresu.

Ráno nespěchejte a udělejte si ho hezké. Když nestíháme, tak jsme roztěkaní a zmatení. Během dne si dělejte pravidelné přestávky. Běžte se třeba projít po budově nebo se třeba na chvíli zavřete na toaletě. Pokud máte možnost jít na oběd do jídelny, tak běžte. Odpočinete si od vašeho pracoviště a získáte trochu odstup od všeho dění.

2. Změňte své současné návyky

Když jste v práci ve stresu, tak vám určitě nepomůže, když budete mít negativní myšlení. Zkuste na něm zapracovat a uvidíte, že to bude lepší. Nesnažte se být ani dokonalí. Když si nastavíte nereálné cíle, brzy budete ve stresu.

Hodně pracovních záležitostí nemáte pod kontrolou, a to hlavně chování druhých. Zaměřte se raději na věci, které ovlivnit můžete, a to třeba na způsob, jak na případné potíže budete reagovat.

TIP: Když jste nervózní či v úzkosti

Tento trik znám z akupresury. Dejte si k sobě prostředníček a palec a jemně na ně vzájemně tlačte. Udělejte to na levé i pravé ruce současně. Chvíli tak vytrvejte a vědomě si dýchejte.

Tato technika snižuje krevní tlak a uklidňuje tělo. Můžete ji provádět třeba i na poradě pod stolem:)

3. Zkvalitněte spánek

Čím lépe budete spát, tím více se budete umět se stresem vypořádat. Nedostatek spánku způsobuje podrážděnost, únavu a nesoustředěnost. Před spánkem by člověk neměl řešit žádné komplikované události či se hádat. Ráno je také den 🙂

Zřejmě jste to už slyšeli několikrát, že by člověk měl vstávat ve stejnou hodinu a i ve stejnou chodit spát. Ale kdo to z nás dělá, že? Chápu, že o víkendu se člověk chce prostě vyspat. Ale mám tu zkušenost, že když vstávám později, tak jsem taková polámaná a ospalejší, než když vstanu dříve.

Je fajn, pokud si tak hodinu před spaním jen čtete nebo posloucháte klidnou hudbu. Bohužel telefony, tablety a televize narušuje hormon spánku – melatonin. Celkově ruší klid těla. Testovala jsem to a skutečně, když jsem koukala před spaním na televizi, tak jsem přes hodinu nemohla usnout. Když jsem si četla, tak jsem usnula mnohem rychleji. Ale každý jsme jiný, záleží, co vyhovuje vám. Říká se, že nejlepší spánek je během 22.00h – 2.00h, tělo se prý nejlépe zregeneruje.

Zamyslete se také nad tím, co před spaním jíte, pijete a jestli moc nesvítíte. Mnoho kofeinu, alkoholu či těžkých jídel opravdu narušují kvalitu vašeho spánku. Na to se hned podíváme v následujícím odstavci. Večer před spaním si sviťte jen malou lampou, tělo se chystá ke spánku a rádo by už bylo v utlumeném režimu. Ani nadměrná večerní fyzická aktivita dobrému spánku moc nepřidá. Když nemáte čas cvičit dříve, zkuste něco klidnějšího, např. jógu. 

4. Jezte dobře a hýbejte se

To, co jíte, má přímou souvislost s tím, jak se cítíte. Čím více stresu máte, tím horší může být vaše stravování. Můžete mít chuť na různé potraviny z mnoha důvodů. Hladinu serotoninu v mozku ovlivňuje jídlo. Sacharidy, cukr a stimulující látky spouštějí na krátký čas stresové hormony, které zvyšují hladinu cukru v krvi a na chvíli se cítíte dobře. Avšak z dlouhodobého hlediska mohou nepříznivě ovlivnit energetickou rovnováhu.

Existuje obecná zásada, že potraviny na kterých jsme závislí, ovlivňují negativně naše tělo i psychiku. Abychom se cítili rychleji lépe, tak konzumujeme cukr, kofein a alkohol a důsledkem je to, že tyto látky potřebujeme čím dál tím více. Pokud se přimějete jíst vyváženou stravu, zlepší se i vaše nálada.

Zkuste pochopit, proč vyhledáváte určité jídlo. Léčíte tím nějaké vaše emoční zranění? Zkuste najít rovnováhu: snižte příjem kofeinu, alkoholu, sacharidů a celkově cukrů. Dopřejte si čerstvé ovoce, zeleninu, maso, dobré tuky a čistou vodu. Uvidíte, že pocítíte pozitivní změnu. Nezapomínejte na pohyb, nejlépe takový, při kterém netrpíte. 🙂 Někdy stačí vyrazit na delší procházku.

5. Být šťastný je jednodušší, než si myslíte aneb začnete zase žít

Štěstí pro vás může znamenat vyvíjení velkého úsilí z vaší strany do vnějšího světa. Ale nejdůležitější není hledání štěstí kolem sebe, ale v sobě. Zní to už asi jako klišé, ale je to velká pravda. Mít rád sám sebe je první krůčkem k tomu, abyste opravdu začali být šťastní. Od toho se pak odvíjí vše ostatní.

Hodně lidí však potřebuje ujištění od okolí, že je s nimi vše v pořádku, aby se měli rádi. Proč? Protože sebeláska je bohužel v naší společnosti brána jako sobectví. Každý chce být oblíbený a milovaný, až ho ta snaha začne unavovat. Může nějaký čas trvat, než se z této snahy o uznání vymaníte, protože tato touha je ve vás velmi silná. Tím ale jen těšíte druhé. Největší hodnota je, když si vážíte sami sebe, ne že si vás váží jiní.

Udělejte si čas na věci, které jsou pro vás skutečně důležité, ať už je to cokoliv. Plnění velkého snu nebo jen hezká procházka. Pomůže vám to být živější, radostnější a motivovanější. Je jedno, jak moc jste zaneprázdnění, protože na to, na čem vám opravdu záleží, si čas vždy najdete. Jde o vaše priority.

TIP: Roztáhněte vaše křídla

Pokud jste ve stresu, tak je nejdůležitější dostat se do klidu a odstoupit od situace. Odejděte někam na klidné místo (v práci třeba na toaletu). Roztáhněte ruce, zavřete oči a představujte si, že jsou to vaše křídla, která vás nyní vynesla do nebe.

Jste jako pták, který se dívá dolů na zem a vidí daný problém z ptačí perspektivy (odstup). Zhluboka dýchejte a vnímejte, jak se od problému vzdalujete a stres mizí. Až budete uklidnění, vraťte se zpět na vaše pracovní místo.

Leona Weinzetlová
Mé zkušenosti z personalistiky a osobního rozvoje mne zavedly k jejich sdílení s druhými. Pomocí nich pomáhám lidem zvládnout náročné situace a překážky v práci. Ukazuji jim cestu k větší pracovní spokojenosti, vnitřnímu klidu a naplnění. Zároveň je jemně seznamuji s technikami, jak být tvůrci vlastního života. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Zákon přitažlivosti a vysněná práce >> a také eBooků Jak na šéfa >> a Jak zvládnout práci, pokud jste citliví či introverti >> Vytvořila jsem Osobní nakopávač>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.