O PRÁCI, která vás NEBAVÍ. A co s tím?

Jednou cestou z práce jsem přemýšlela nad tím, kolik dní za rok v ní strávím. Zajímalo mě to tak moc, že jsem si vyhledala statistiku. Podle ní průměrný Čech v práci stráví zhruba 225 dní za rok. Ihned jsem si vzpomněla na ty, které jejich práce nebaví, necítí se tam dobře a dokonce se i trápí…tolik času. Pracují více, než se baví.

Nemělo by to být naopak? A když už je to tolik dnů, tak by přece práce měla být zábavou a měli bychom mít rádi to, co děláme… pomyslím si. Pokud máme práci, která nás baví a naplňuje, tak zpomalujeme proces stárnutí a žijeme déle. To vše je propojené s vyšší kvalitou života.

Proč tedy tolik lidí dělá práci, která je nebaví?

Většina odpovědí bude zřejmě znít: “Protože se musím nějak živit a platit účty, potřebuji peníze, tady mám jistotu a mám strach hledat něco jiného, bojím se změny a rizika. Nechci začínat znovu v neznámých vodách.“ K tomu přidám přesvědčení převzatá od společnosti, že máme být rádi, že jsme vůbec nějakou práci našli, že všude je to stejné, ne-li horší. Je těžké si něco najít. A to, co člověka baví, ho přece nemůže uživit! A kruh bázlivých pocitů se točí…strach vyskočit ze zajetých kolejí…

„Přestaň snít!“ Slýchávala jsem od některých

A víte, co se pak stalo? Také jsem se bála z jednoho místa odejít a pak jsem byla frustrovaná, vyčerpaná a nemocná. Byla jsem v práci nešťastná. Trpěla jsem nejen já, ale i mé okolí. Zkrátka, myšlenkový vzorec MUSÍM TO TU VYDRŽET, mi nefungoval. Na konec vás stejně ke změně donutí buď okolnosti, tělo nebo někdo, s kým nevydržíte už dále pracovat. Přitlačí vás to natolik, že to prostě nepůjde vydržet. A do práce budete chodit s odporem. Takže jsem se poučila a mám pro vás doporučení: KDYŽ TO NĚKDE DŘE a BOLÍ, UDĚLEJTE ZMĚNU.

Jakákoliv změna s jakýmkoliv koncem je lepší než trvalé neštěstí či nespokojenost.

pro mne neznámý autor

Já naprosto chápu, že dělat změny je velký krok a cítíte strach, hlavně když se to týká tak důležité oblasti jako práce. Mohou vás potkat různé překážky. Změny nás ale posouvají dále, díky nim jsme silnější, flexibilnější a osobnostně rosteme. Eckart Tolle řekl, že jedna velká překážka či nepříjemná věc, může mít na náš duchovní rozvoj větší vliv než několik příjemných věcí.

Na nové cestě vás ale zároveň mohou potkat příležitosti, které by se jinak ani nemusely stát. Setkání s novými a zajímavými lidmi, změna životního stylu, jiné hodnoty, nový partner, nové záliby, nový projekt, zajímavá práce, jiný pohled na život atd. Vše, co se stane, má pro nás nějaký hlubší význam. Nic se neděje náhodou. JE ŠKODA ZŮSTÁVAT STATICKÝ a ZVLÁŠTĚ TAM, KDE SE VÁM NELÍBÍ.

Nenechte se strachem ochromit. Když chcete udělat nějakou změnu či rozhodnutí, neptejte se strachu, který vytváří vaše mysl. Ta má ráda dramata. Neptejte se ani lidí, kteří vás nepodporují. Ptejte se raději vašeho klidného nitra, vaší duše, intuice, co máte dělat. To je váš věrný a pečující kompas. Ať intuice převezme velení a ukáže vám směr. Jak to poznáte, že k vám mluví?

DEJTE na SVÉ POCITY – PTEJTE SE SAMI sebe: „JAK SE CÍTÍM?“

I já jsem se naučila signály své intuice poslouchat, a i když nechápu proč a rozumem bych se přiklonila k jiné variantě, postupem času pochopím tuto pocitovou volbu a pak ji s časovým odstupem hodnotím jako lepší. Nechávám se vést a mysl odsouvám stranou. Zaměřte se tedy na sebe, jděte do hloubky vaší duše a zjistěte, co skutečně cítíte.

Určitě vás teď nechci nabádat, abyste ihned odešli z práce, která vás tak nebaví. Úplně tomu rozumím a vím, že to někdy prostě hned nejde, a hlavně když jste na ni existenčně závislí. A není jednoduché takové rozhodnutí udělat. Ale pokud máte ve vašem životě opravdu něco, co vás moc baví, u čeho se dobře cítíte, a chtěli byste se tím živit, tak to prozatím dělejte při stávající práci. A až přijde ten správný čas, tak budete připraveni. Poznáte to. (Více si můžete přečíst v mém Osobním nakopávači)

 

Úspěch se dostaví, protože si dovolíte zazářit a dostanete ze sebe to nejlepší, děláte to pro sebe. Druzí si vás začnou všímat a hojnost se dostaví jako další efekt. Zatím jsem nenarazila na nikoho, kdo dělá, co miluje, a je bez prostředků:) Když budete dělat, co vás baví, budete ve spojení sami se sebou, se svým srdcem a tělem. Budete se cítit dobře a mít vysoké vibrace. Zkrátka, budete cítit naplnění a především SMYSL. A i když přijdou těžké chvíle, tak vášeň pro práci vám je pomůže překonat.

 DŮVĚŘUJTE VYŠŠÍ MOCI, nejste SAMI

Možná si teď budete klepat na čelo a říkat si, o čem to teď tady píšu. Ale skutečně nejste sami, je tu něco více než náš fyzický svět. Máme k dispozici Vyšší moc, Vesmír, Zdroj, ze kterého můžeme čerpat. Je přátelský, neomezený a oplývá dostatkem. Stačí se na něj obrátit a předat mu, oč žádáte. Když si nevíte rady, řekněte třeba: „Nevidím cestu, nevidím světlo…“ a otevřete se s klidem a pokorou Vesmíru. On už ví, jak zařídit, aby se k vám vše potřebné dostalo. Důvěřujte mu a nechte věci plynout. Dostanete se tam, kde máte být.

Každý člověk má své poslání; jeho talent je jeho povoláním. Existuje směr, ve kterém je vám celý vesmír otevřený.

Ralph Waldo Emerson

 ZÁVĚREM pár tipů:

KDYŽ NEVÍM, CO MĚ BAVÍ, JAK TO ZJISTÍM?

  • Jsou to činnosti, u kterých zapomínáte na čas a někdy bohužel i na své tělo:)
  • Buďte k sobě upřímní a zeptejte se sami sebe, kdy jste to opravdu vy?
  • Co vám dodává energii a kde cítíte vášeň?
  • Čím byste chtěli být, když byste nemohli selhat?
  • Co byste dělali i zadarmo?
  • Steve Jobs by vám položil otázku: “Co byste dělali, kdyby vám zbýval poslední den života?“
  • Zkoušejte nové věci, experimentujte. Poznáte, kde to s vámi souzní a kde ne. Někdo vystřídá hodně zaměstnání či činností, než zjistí, co je pro něj to pravé. Je to o zkoušení a testování. I když to může být náročné. Myslím si však, že to hledání za to stojí. Stěžováním si, trápením se a sezením na místě bohužel nic nezjistíte. 

HLEDÁM SMYSLUPLNĚJŠÍ PRÁCI

Při hledání smysluplnější práce byste si měli mezi své priority zařadit hodnoty, jako je láska a služba jiným. Je dobré, abyste se v každé práci soustředili na věci, za které můžete být vděční. Třeba za to, že si můžete udělat kávu a pohovořit s kolegou, kterého máte rádi. Hledejte vděk v maličkostech. Tímto si připravíte dobré prostředí pro konstruktivní změnu.

Zkuste si stále neopakovat, že se vám práce nelíbí a že vás nebaví, i když je to obtížné. Myšlenky a slova mají energii, která proudí. Na úrovni myšlení se snažte být pozitivní a budete přitahovat kladné změny do vašeho života. Zákon přitažlivosti pracuje neustále, podobné přitahuje podobné:) Přitahujete a tvoříte to, na co myslíte…

Lidé prý na sklonku života nejvíce litují věcí, které neudělali a toužili po nich než těch, které nedopadly dobře a zažili při nich neúspěch. Chyby jsou totiž důležité, protože nás učí, upozorňují a posouvají novým směrem. Můžeme je napravit. Neúspěch nás nutí zamyslet se a jít hlouběji do sebe, udělat něco jinak. Bez neúspěchu by vlastně ani nebyl úspěch.

Nebojte se riskovat, když to vyjde, budete šťastnější, když to nevyjde, budete moudřejší.

Za co by stál život bez rizika!

pro mne neznámý autor

A nezapomeňte: VŠE je MOŽNÉ a VĚŘTE:)

Leona Weinzetlová
Mé zkušenosti z personalistiky a osobního rozvoje mne zavedly k jejich sdílení s druhými. Pomocí nich pomáhám lidem zvládnout náročné situace a překážky v práci. Ukazuji jim cestu k větší pracovní spokojenosti, vnitřnímu klidu a naplnění. Zároveň je jemně seznamuji s technikami, jak být tvůrci vlastního života. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Zákon přitažlivosti a vysněná práce >> a také eBooků Jak na šéfa >> a Jak zvládnout práci, pokud jste citliví či introverti >> Vytvořila jsem Osobní nakopávač>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.