CO pro VÁS může udělat INTUICE

Někdy jsem mívala pocit, že intuice je snad nějaká magie, jak dokáže být silná. Ale zjistila jsem, že je to schopnost našeho podvědomí nasměrovat nás a varovat, aniž bychom úplně rozuměli všem detailům našeho problému. Jednáme instinktivně a jde o procesy, které nepostřehneme naším vědomím uvažováním.

Podvědomí přes naše poznávací procesy a zkušenosti z minula dokáže rychleji vyhodnotit situaci. Intuice nám vnukne pocit, že je nám daná věc jasná a získáme jistotu, že se rozhodujeme správně. Tuto formu nevědomé inteligence mívají většinou dobře rozvinutou citliví a introvertní lidé. Mívají tzv. dar intuice.

I když v dnešním světě zaměřeném na logiku a úspěch hodně lidí intuici neposlouchá, tak je nám skvělým pomocníkem. Někteří lidé, věci či situace jsou nám blízké, známé a sympatické, jiné v nás zase naopak  probouzejí nedůvěru. Bez jakéhokoliv logického odůvodnění nás vnitřní hlas varuje před bolestí a nebezpečím. Intuice je šestý smysl a pomáhá nám rozhodnout se.

Jak poznat, že se rozhodujete intuitivně?

Rozhodnete se pro opačnou, racionální volbu, a zesílí u vás pocit, že jste se nerozhodli správně. Nebo naopak, cítíte pro něco velké nadšení a nechápete proč. Lidé uvádí, že pokud se naučí signály poslouchat, a i když nechápou proč a rozumně by se přiklonili k jiné variantě, postupem času pochopí tuto pocitovou volbu a pak ji s odstupem času hodnotí jako kvalitnější. Když se vám podaří propojit intuici s rozumem a naleznete mezi nimi rovnováhu, získáte tak velkou svobodu.

TIP

Pozorujte sami sebe, když se zase budete rozhodovat. Ptejte se sami sebe, na základě čeho se rozhodujete. Je tam strach či důvěra? Dalším poznávacím znamením je klid. Pokud ve vás jakékoliv rozhodnutí bude vyvolávat klid, je přítomna intuice, kterou bychom mohli přirovnat k vnitřní navigaci a pocitu správnosti. 

Jak začít intuici vnímat?

K citlivějšímu vnímání intuice pomůže metoda mindfulness, tedy praxe všímavosti tady a teď. Naučí vás zaměřit se na to, co skutečně cítíte a co si myslíte. Díky tomuto zaměření na své prožívání pak mnohem lépe a rychleji odlišíte i to, kdy k vám intuice promlouvá.

Dále jde o to, vnitřně přijmout, že racionalita ne vždy vyřeší věci co nejlépe. Je vhodné udělat si svůj rozbor toho, kdy a jak svou intuici slyšíte a jak vypadají vaše individuální projevy. Jak jste se cítili při dobrém a jak při špatném rozhodnutí.

Rozlišit si, co je intuice a co strach, ten převážně pramení z ega. Snaží se nás držet v bezpečí a nemá rádo, když se vzdáváme kontroly a vystupujeme ze zóny bezpečí. Je kontraproduktivní, když se ze strachu držíme jistoty. V tomto případě je vedlejším důsledkem frustrace z našeho nenaplněného potenciálu.

Takovým častým příkladem je pracovní prostředí, kdy se nám může naskytnout nová příležitost, ale ze strachu, co by se mohlo stát, zůstaneme na stejném místě, protože tam je ta jistota. Ale co když kvůli strachu promarníme nejlepší životní nabídku? (jak dostat do našeho života, co si přejeme, si můžete přečíst v mém eBooku zdarma)

TIP

Zkuste ve vaší stávající práci či při hledání jiné zapojit také vaši intuici. Naciťujte si, zda s vámi ladí prostředí, lidé, náplň práce, šéf. Nechte intuici působit. Mysl dejte co nejvíce stranou. Možná vás překvapí, kolik věcí s vámi není v souladu.

I odchod z práce tedy můžete učinit intuitivně. Já jsem to tak jednou udělala. I když na mě ego křičelo: „Zbláznila ses??? Jsi normální! Zvážila jsi to dobře!!???“ Nechala jsem ho být, ať si říká, co chce. V klidu jsem se ponořila do svého nitra a položila si otázku: „Je tato práce opravdu to, co chceš?“ A ve formě pocitu mi hned přišla odpověď. Jsem intuitivní člověk a v životě se mi už mnohokrát vyplatilo dát na své pocity. No, a rozum u toho samozřejmě omdlel:)

A ještě jsem dostala znamení z vnějšího světa. Jedna paní mi napsala mail, co má udělat, když chce dát výpověď. A pak jsem byla opravdu ráda, že jsem tu výpověď dala a v hloubi duše jsem věděla, že dělám dobře. Přišlo ke mně pak něco lepšího a mnohem naplňujícího. Chce to zkrátka překonat ten strach z mysli (Ego má tendence lhát), konat a důvěřovat.

Rozhodování o tom, co nedělat, je stejně důležité jako vědět, co dělat.

Mějte odvahu řídit se srdcem a intuicí, ony už nějak vědí, čím byste doopravdy chtěli být.

Steve Jobs

Velmi podstatné jsou VAŠE POCITY, protože v nich jste opravdu skuteční a autentičtí, je tam vaše čisté já. Intuitivně víme mnohem více a víme, jakým směrem a ke komu jít, aby naše niterná přání byla naplněna. Pokud se odkloníme od intuitivnímu vedení, může kolem nás nastat zmatek. Nevíme, jak dál, a máme tendence se schovat či utéct.

Pokud se však chaosu postavíme a vezmeme ho jako výzvu, které čelíme, a necháme se vést s klidem intuicí, často pak děkujeme za nové zkušenosti. Pouštíme strachy a odevzdáváme se důvěře v proces. Poznáváme pak nové, které má pro nás přidanou hodnotu a ničeho nelitujeme.

Intuice se pojí s vnitřní moudrostí, která nás vede. Často se říká: „Poslouchej své srdce!“ Tzn., rozhodni se tak, jak to cítíš. Intuitivně jsme vždy schopní dělat taková rozhodnutí, která souvisí s vyšší kvalitou našeho života a zároveň rozvíjejí náš potenciál. Zkuste si teď zavzpomínat, kdy jste se rozhodovali na základě své silné intuice a byli jste rádi, že jste tak učinili.

Ano, jsou tam strachy, překračování osobních hranic, nepohodlí a bolest, ale konečné výsledky za to nakonec stojí. A tak nějak cítíme, že i když nemáme jistotu nikde ve fyzickém světě, tak ji máme v sobě. To je hlas naší intuice, který je tak podstatný pro naše životní volby. Naučit se vnímat, jak se projevuje intuice, je jen k našemu prospěchu.

 TIPY, jak s VÁMI může INTUICE komunikovat ve VNĚJŠÍM SVĚTĚ:

 • VÝROKY DRUHÝCH LIDÍ
  Potřebujete znát na něco odpověď a najednou ji někdo jiný řekne a vy si uvědomíte, že to je právě to, co jste potřebovali slyšet.
 • NÁHODY NENÁHODY
  Chcete např. vědět, zda jdete správným směrem a najednou začnete vidět stejné věci na různých místech (kolegyně v práci má modrou šálu, paní prodavačka v obchodě také a pan pošťák s modrou šálou vám přiveze balíček), nemusíte se bát, vše je v pořádku a jdete dobře.
 • ČÍSLA
  Kombinace různých čísel. Může se stávat, že uvidíte stejnou kombinaci čísel za sebou, třeba i několik týdnů. Je to vzkaz, abyste se podívali, co to znamená. Můžete k tomu využít andělská čísla.
 • TEXTY
  V jakékoliv podobě, v knihách, novinách či písních, nápisy na ulici, v obchodě apod. Najednou uslyšíte či si přečtete něco, co s vámi zcela zarezonuje a dostanete odpověď.
 • NÁHODNÁ VNUKNUTÍ
  Najednou vás něco napadne, že byste se měli někam podívat nebo někam zajít. Může se stávat, že vám rozum bude říkat, že je to nesmysl. Ale vnitřně budete cítit, že to máte udělat. Udělejte to.
 • POCIT, ŽE PROSTĚ VÍTE
  Je to takový ten hluboký vnitřní pocit, že víte. Neumíte ho racionálně vysvětlit, ale máte zcela jasno, že „to“ je ono. Můžete cítit teplo ve vašem těle nebo mít husí kůži.
 • TECHNICKÉ POTÍŽE
  Asi jste už někdy zažili, že jste např. chtěli někomu poslat sms a nešla vám odeslat nebo se vám mail vrátil jako nedoručený. A i přes vaši veškerou snahu to zkrátka nešlo. Možná jste tím dostali naznačeno, že to nemáte dále zkoušet a netlačit. Nechat té věci volný průběh.
 • VŠE SE SYPE
  Někdy se náš život ubírá směrem, který se nám nelíbí a tzv. se vše začne hroutit. Ale bývají to znamení, že musíte osobnostně povyrůst a dostat se na jinou úroveň. Tím můžete ze života pustit to, co vám neslouží, a přinést si do něj něco nového a lepšího. Nebojujte s tím, přijměte to a nechte to plynout…
Leona Weinzetlová
Mé zkušenosti z personalistiky a osobního rozvoje mne zavedly k jejich sdílení s druhými. Pomocí nich pomáhám lidem zvládnout náročné situace a překážky v práci. Ukazuji jim cestu k větší pracovní spokojenosti, vnitřnímu klidu a naplnění. Zároveň je jemně seznamuji s technikami, jak být tvůrci vlastního života. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Zákon přitažlivosti a vysněná práce >> a také eBooků Jak na šéfa >> a Jak zvládnout práci, pokud jste citliví či introverti >> Vytvořila jsem Osobní nakopávač>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.