Jak si zvýšíte SEBEVĚDOMÍ (nejen) v PRÁCI

Cítíte se někdy nejistí v tom, co děláte? Máte někdy pocit, že se nemůžete prosadit? Nebo se bojíte, že něco nezvládnete? Většině lidí se stává, že má dny, kdy o sobě pochybuje. Pochybnosti by však neměly být dlouhodobé či dokonce trvalé, protože mohou mít výrazný dopad na váš život.

Malé sebevědomí nejen na pracovišti, ale i v životě totiž může být skutečnou překážkou k tomu, abyste využívali příležitosti, které se vám nabízejí, a došli tak k vytouženým cílům. Proč jsme vlastně nejistí a co s tím můžeme dělat? Na to se hned podíváme.

Sebevědomí můžete chápat jako takovou sebereflexi o tom, co si o sobě myslíte a jak jste schopni zvládat konkrétní situace v životě. Máte tedy určitá přesvědčení, která vůči sobě zaujímáte. Vaše vlastní pocity o sobě však nemusejí být pravdivé, vidíte se např. moc sebekriticky, a to vám může stát v cestě ve vašem osobním rozvoji.

Jak vzniká malé sebevědomí

Kritika k sobě samým vzniká primárně v našem dětství. Jak se k vám staví rodiče, učitelé či jiné autority. Ty určitým způsobem reagují na vaše chování, na vaše úspěchy či neúspěchy. Pokud zažijete neúspěch, získáváte tím zkušenost, na základě které se hodnotíte a jste hodnoceni. Zde je důležité to, jak se k němu postavíte.

Autority v našem okolí by nás měly učit kritiku brát tak, abychom se necítili méněcenně a uměli ji přijmout, poučit se a využít ji jako příležitost, co udělat příště jinak. Bohužel se často stává, že nás neučí s neúspěchem pracovat a nepatřičné kritické poznámky jen prohlubují naše negativní sebehodnocení. Tak postupně vzniká nízké sebevědomí, které ovládá naše další kroky. Kritiku hůře snášejí citliví a introvertní lidé.

Proto se pak objevují sebekritické myšlenky jako „Nezvládnu to.“ či „Nejsem dost dobrý/á.“ Pokud se u vás bude negativní myšlení vyskytovat dlouhou dobu, oslabí to vaši schopnost naplno využít to, co v sobě máte – váš skutečný potenciál. Což je velká škoda.

Nespojujte svou hodnotu s neúspěchem, ani s názory druhých. Někdy prostě uspět nemáte, protože se pro vás chystá něco lepšího.

Důvěřujte, že vše se děje pro váš největší prospěch. Někdy je v tom vyšší záměr, který zatím nevidíte. Dívejte se na neúspěch tímto pohledem a zbytečně se nekritizujte.

Na co má nízké sebevědomí vliv?

Malé sebevědomí může zasahovat jen do jedné oblasti vašeho života, třeba do vaší profese, ale častěji ovlivňuje i ty další. Lidé s nízkým sebevědomím si často nevěří v životě obecně. Malé sebevědomí vyvolává negativní emoce. Důsledkem nízkého sebevědomí jsou nepříjemné emoční projevy a nejčastější takovou emocí je strach. Velmi často je to strach, že selžete. Vzniká z toho, co si o sobě říkáte, např. „Zase jsem to udělal/a špatně. Nic mi nejde.“ apod.

Toto myšlení má zásadní vliv na vaše celkové jednání. Při strachu se např. budete chtít vyhnout všem nečekaným situacím a budete vše detailně plánovat. Budete se chtít na vše připravit dopředu, protože se bojíte, že si nebudete vědět rady, když nastane něco, na co nejste nachystaní. Je ale potřeba přijmout fakt, že jsou situace, které se řeší, až se stanou.

Jak sebevědomí ovlivňuje váš pracovní život

Pokud si v práci nevěříte a bojíte se nových výzev a projektů, protože si myslíte, že to nezvládnete, horko těžko se posunete někam vpřed. Budete si bránit ve vašem osobním i profesním růstu a můžete pak zažívat i opakující se neúspěchy. Nízké sebevědomí vás může dost frustrovat, neboť vám brání být tam, kde si přejete a odkrýt tak možnosti a krásu dosud nepoznaného.

Pokud máte malé sebevědomí v pracovní oblasti, tak budete mít tendence k vyhýbání a díky tomu přijdete o zajímavé příležitosti. Nejistota vám bude dělat potíže např. ve chvíli, kdy se budete muset prosadit, a vy tak přijdete třeba o skvělou nabídku na práci. Tato nejistota vás totiž drží ve vaší zóně pohodlí a stagnujete. Možná si říkáte, že když se do nějakého úkolu raději nepustíte, tak se vyhnete i případnému neúspěchu. Na druhou stranu se však okrádáte o potenciální úspěch, který by vám to sebevědomí zvedl.

Čím více se budete něčemu vyhýbat či něco odkládat, místo abyste tomu čelili, tím větší strach vám to bude nahánět.

Pozitivní je, že nízké sebevědomí není konečný stav a dá se s ním něco dělat. Pokud se chcete na vaše vzorce chování podívat do hloubky, můžete se obrátit na odborníka. Promluvit si s někým velmi pomáhá, protože druhá strana má objektivnější postoj než vy a dokáže vás zdravě nasměrovat. Jsou ale věci, které můžete udělat hned teď. 🙂

TIPY, jak si zvýšíte sebevědomí

1. Napište si seznam svých silných stránek, ale i těch slabých

Pro vaše sebevědomí je důležité vědět, jaké schopnosti a vlastnosti máte a kde jsou vaše hranice. Proto je potřeba si je zvědomit. Lidé trpící nízkým sebevědomím často myslí jen na to negativní a nevidí pozitiva, která mají, nebo o kterých mluví ostatní. Můžete si napsat i pochvaly či komplimenty od druhých. Budete tak mít hezký přehled o tom, co u vás převažuje.

2. Posilujte vaše silné stránky

Pokud budete rozvíjet to, co vám jde a máte pro to přirozené nadání, zaznamenáte velký pokrok a spokojenost, které pak budou zdrojem dalšího uspokojení. Kultivujte své silné stránky, protože díky tomu budete jistější a sebevědomější. Pocit nekompetentnosti bude mizet.

A co s těmi slabinami? Je dobré o nich vědět a řešit je jen do té míry, do jaké vám brání v uplatnění vašich silných stránek. Tzn. dostat se třeba na průměrnou úroveň (ne dále) či si vytvořit tzv. podpůrný systém (nedostatek talentu v nějaké oblasti obejít) nebo se dát dohromady s někým, kdo silnou stránku, kterou nemáte, on má, a tak začít spolupracovat (doplňovat se).

3. Zapište si všechny vaše úspěchy

Tento úkol pro vás může být velmi užitečný, protože když postrádáte sebevědomí, často zapomínáte na to, co jste už v životě dokázali. A pak vás ovládají pochybnosti. Udělejte si čas a napište si všechna vaše vítězství a jaké vlastnosti a schopnosti jste museli použít, abyste jich dosáhli. A myslím, že najdete mnoho AHA momentů. 🙂 Někdy totiž úplně přehlížíme, co v sobě máme.

4. Mějte se rádi za všech okolností a nebuďte na sebe moc přísní

To, co si o sobě myslíte, má velký vliv na vaše sebevědomí. Vaše přesvědčení vás drží v nespokojenosti se sebou samými. Je důležité být k sobě laskaví a mít se rádi, takoví jací jste, a to i když se vám něco nedaří. Nemluvte se sebou špatně, ubližujete si. Takový typický příklad je, že když se vám něco nepovede, tak si řeknete: „Já jsem ale debil!“. Takto prosím ne. Já jsem se naučila říkat: „Jsem přepracovaná.“ nebo „To jsem to hezky zkazila, já jsem tak šikovná.“ 🙂

Zkuste si udělat zrcadlení a představte si, že tímto způsobem o sobě mluví váš kamarád. Určitě byste se ho snažili uchlácholit a ukázat mu jiný úhel pohledu. Udělejte přesně to samé se sebou. Bohužel však míváme pro druhé více tolerance a porozumění než pro sebe.

Už roky se kritizujete a nefunguje to. Zkuste se pochválit a uvidíte, co se stane. 

Louise Hay

Každý čas od času řeší své sebevědomí nejen v pracovní oblasti, ale i v těch dalších. Možná ho teď nemáte kvůli tomu, že jste byly jako maminky dlouho na rodičovské dovolené, nebo někoho z vás propustili pro nadbytečnost a práci hledá či jste změnili úplně profesní směr, anebo začínáte podnikat. Zkrátka to ovlivňuje vaši psychiku a každodenní realitu.

Myslím si, že když právě máme tak trochu podlomené nohy, ukazuje nám to, jak na tom doopravdy se svým sebevědomím jsme. A povzbuzující na tom je to, že když potřebujete, tak si ho můžete vždy zvýšit

Mohu to potvrdit ze své vlastní zkušenosti, když jsem pracovala pro narcistického šéfa. Narcista se vás snaží přesvědčit, že on dělá vše dobře a chyba je vždy na vaší straně. Pokud se mu postavíte, začne jít po vaší identitě a útočí na vaše slabé stránky. Snaží se vám ukázat, jak špatní jste a nemá problém s ponižováním, urážením a křičením.

Tady musíte stát hodně ve své síle, věřit si a hlavně se nebát (to vycítí), abyste tomu dokázali čelit. Ustála jsem to celkem dlouho (nebylo to lehké), ale pak jsem usoudila, že mám svou sebehodnotu a nestojí mi za to, abych pracovala s tak toxickým člověkem. Určitou dobu jsem to ale brala jako osobní trénink.

Nakonec vás to však začne štvát, unaví vás ta věčná dramata a do práce přestanete chodit rádi. Pak už je to jen zbytečná ztráta energie, kterou byste mohli dávat jinam a mnohem smysluplněji. Po tom všem jsem se ale rozhodla si sebevědomí preventivně posílit. A vedla jsem si deník úspěchů a pochval. Doporučuji! 🙂

Leona Weinzetlová
Mé zkušenosti z personalistiky a osobního rozvoje mne zavedly k jejich sdílení s druhými. Pomocí nich pomáhám lidem zvládnout náročné situace a překážky v práci. Ukazuji jim cestu k větší pracovní spokojenosti, vnitřnímu klidu a naplnění. Zároveň je jemně seznamuji s technikami, jak být tvůrci vlastního života. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Zákon přitažlivosti a vysněná práce >> a také eBooků Jak na šéfa >> a Jak zvládnout práci, pokud jste citliví či introverti >> Vytvořila jsem Osobní nakopávač>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.