MOTIVACE ráno VSTÁT a PRACOVAT

Jednou ráno mi zazvonil budík v 5.00h, otevřela jsem oči a pomyslela jsem si: „Dnes se mi teda fakt nic nechce. Natož jít do práce. Ztrácím motivaci? Co teď?“ A tak jsem si ten den sedla a začala se motivací více zabývat a poznávat to své PROČ. Díky tomu jsem znovu objevila větší chuť „něco dělat“. Pojďme se tedy na motivaci blíže podívat.

Motivace je určitá vnitřní pohnutka, která nás pobízí něco dělat a žene nás dopředu. Proč je důležitá pracovní motivace? Bez motivace, která nás popohání k akci, nemáme za čím jít a tvoří základ úspěchu. Motivátorem může být např. seberealizace, kontakt s lidmi, potřeba činnosti samotné či peníze, každý ho máme jiný. Když ztratíme motivaci, může nás to dohnat až k syndromu vyhoření. Proto není dobré ji opomíjet.

VNITŘNÍ a VNĚJŠÍ motivace

Vnitřní motivací může být smysl práce a nalezení naplnění, určitá svoboda při plnění pracovních povinností, zodpovědnost či důvěra ve vlastní schopnosti. Do vnější motivace patří zejména odměny, pochvaly a tresty. Za odměny se považuje např. kariérní postup či zvýšení platu. Trestem bývá hlavně kritika, vytýkací dopis, srážky ze mzdy či pokuty. Co nás tedy nejvíce motivuje v práci?

PENÍZE a motivace

Psychologové nedokáží najít shodu v tom, zda je vliv peněz přeceňován či ne. Patří mezi velmi silné vnější motivátory a pomocí nich uspokojujeme mnoho našich potřeb. Avšak samotná výplata nemá pro nás hodnotu. Ta se projevuje až v utrácení peněz za hmotné či nehmotné věci. Často jsou však peníze nejdůležitějším prvkem při výběru práce. A mohou člověka donutit zůstat dlouho na jednom místě, i přestože ho práce nebaví. To je ale pro jeho profesní a osobní rozvoj velká škoda.

Co nejvíce motivuje zaměstnance? Bohužel nás v práci moc nechválí a to, co uděláme dobře, je většinou považováno za samozřejmost. Za to kritika bývá velmi oblíbená. Proto se vždy ptejte, co můžete udělat sami. Nespoléhejte na šéfa či zaměstnavatele. Možná vám může pomoci změna vnitřního postoje k práci. Sestavte si vaši vlastní MAPU MOTIVACE a udělejte si z ní MOTIVAČNÍ RITUÁL. Můžete si ji procházet večer před spaním či ráno, než jdete do práce.

Motivace do práce – VÍKEND

Určitě to znáte, že když je pátek, tak se už těšíte na víkend a jste myšlenkami jinde než u práce. V pátek dopoledne to ještě jde, ale když se přehoupne poledne, tak člověk kolikrát počítá hodiny, aby byl konec pracovní doby. Mně se osvědčilo si v pátek dodělat rozdělané věci a neplánovat si nic nového a složitého. Samozřejmě, pokud to jde a nemáte zrovna nějaké důležité jednání či meeting. A jestli máte hodiny navíc a pružnou pracovní dobu, tak prostě jděte dříve domů.

Po víkendu do práce to tedy také není žádná sláva. Ještě vstřebáváte zážitky, které jste zažili, a už už abyste zase pilně pracovali. Pokud to povaha vaší práce umožňuje, tak bych vám poradila začít v pondělí s něčím jednoduchým a s věcmi, které jdou rychle, abyste se postupně dostali do tempa. Pokud můžete, tak si náročné záležitosti neplánujte na pondělí. Z mé vlastní zkušenosti musím říct, že pro mě nejefektivnější pracovní dny jsou úterý až čtvrtek:)

TIP

Co se týká neděle, tak ta pro některé nebývá příjemným dnem, protože v pondělí musí do práce. Zkuste si neděli udělat pěknou, dělejte, co vás baví, jeďte na výlet. Zrelaxujte se, co nejvíce můžete. Myšlenky tak zaměříte jiným směrem než na práci. 

Motivace do práce po DOVOLENÉ

Toto jsou příjemné okamžiky, když máte naplánovanou dovolenou a odjedete na ni. Ovšem ty návraty:( První den v práci po dovolené a jako by žádná nebyla. A nevíte, co máte dělat dříve. Požadavky či maily se na vás valí ze všech stran. Pokuste se zanechat si v sobě dobrý pocit, který jste měli na dovolené. I když to je někdy fakt obtížné. Vytiskněte si fotky z dovči či si přineste drobnosti, které jste si přivezli, a dejte si je kolem sebe. Pomůže vám to ten dobrý pocit posílit.

Nenechte se vtáhnout do pracovních dramat, která se na vás mohou začít hned valit. Zjistěte, co se po dobu vaší nepřítomnosti dělo a zapište si, co je potřeba udělat. Věci, které opravdu hoří, udělejte. Zbytek odložte na následující dny. Člověk se prostě po dovolené potřebuje zadaptovat, takže na sebe netlačte a nenechte na sebe tlačit. A abyste se znovu namotivovali, tak až přijdete domů, začněte si plánovat další dovolenou:) Zkrátka, plánujte si další příjemné chvilky:)

Místo toho, aby byli zaměstnanci seznamováni s popisy práce, měli by zaměstnanci seznámit zaměstnavatele s popisem své motivace.

Jonas Ridderstrale

TIPY – když se vám do ničeho nechce a ztrácíte motivaci

  • PROČ děláte to, co děláte. Kam vás to vede? Co z toho máte? Jaké je vaše uspokojení z dané situace/práce? Sestavte si pár otázek a zamyslete se nad nimi. Buďte k sobě upřímní. Pokud zjistíte, že vám daná situace/práce už nemá co dát a nikam to nevede, udělejte změnu.
  • Připomínejte si, co vše jste už v životě zvládli a dokázali. Vytvořte si seznam úspěchů a vraťte se do pocitu, jak vám při jejich dosažení bylo. Buďte za to vděční.
  • Napište si seznam vašich silných stránek, pomůže vám to, když ztratíte síly.
  • Pište si pravidelně své úkoly a cíle. Když je máte hotové, tak si je odškrtněte, to vám může psychicky pomoci. Uvidíte, že se posouváte vpřed.
  • Posilujte POZITIVNÍ ODMĚŇOVÁNÍ. Až dokončíte nějaký úkol, tak se za to odměňte (něco si kupte či jeďte na výlet).
  • Zkuste dělat věci jinak, než jste zvyklí. Z práce jděte jinou cestou, sedejte si na jiná místa apod. Změnit návyky však může být ze začátku těžké, chce to vůli a vytrvalost.
  • Udělejte si vaše pracovní prostředí hezké a příjemné (např. květiny, fotky, talismany, vůně).
  • Zkuste začít s něčím novým, najděte si nový koníček. Probudí to ve vás novou energii.
  • Můžete si vytvořit seznam motivačních citátů – mnohé pomohou v těžkých chvílích.
  • ODPOČÍVEJTE! Je potřeba mít také dny, kdy prostě nebudete dělat nic nebo jen to, co vás baví. Odpočinek je pro obnovu vaší síly a motivace opravdu velmi důležitý.

Leona Weinzetlová
Mé zkušenosti z personalistiky a osobního rozvoje mne zavedly k jejich sdílení s druhými. Pomocí nich pomáhám lidem zvládnout náročné situace a překážky v práci. Ukazuji jim cestu k větší pracovní spokojenosti, vnitřnímu klidu a naplnění. Zároveň je jemně seznamuji s technikami, jak být tvůrci vlastního života. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Zákon přitažlivosti a vysněná práce >> a také eBooků Jak na šéfa >> a Jak zvládnout práci, pokud jste citliví či introverti >> Vytvořila jsem Osobní nakopávač>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.