7 TIPŮ, jak zvládnete NÁROČNÉ DNY

Asi se mnou budete souhlasit, že některé dny jsou fakt šílené. Když toho má člověk hodně, tak zkrátka nebývá jednoduché umět se rychle uvolnit a soustředit se. I usilovná snaha si takové náročné dny za každou cenu zpříjemnit, mívá většinou opačný efekt.

Vždy si v sobě ale držím myšlenku, že bych neměla propadat beznaději a že po bouřce zase vyjde slunce. Protože hezké a pohodové dny tu jsou také:) To mi dodá klid. Připravila jsem tedy pro vás několik tipů, jak projít i těmi hodně obtížnými dny s klidnou hlavou a jak si udržet energii. Budou se vám hodit i v případě, kdy máte novou práci a zažíváte těžké začátky.

1. Vnímejte se a buďte k sobě laskaví

Když na sebe budete přísní a říkat si, že nestojíte za nic, tak vám to nejen nepomůže, ale budete navíc ze všeho ještě více ve stresu. Mějte se rádi za všech okolností a nic si nevyčítejte, i když jste udělali chybu. I ta má v našem životě význam.

Pokud cítíte jakékoliv emoce, tak je pusťte ven. V práci si zajděte na toaletu a tam si zanadávejte či brečte. Když vás někdo naštve nebo s vámi jedná nefér, tak mu to řekněte. Doma si zakřičte, mlaťte do polštáře. I boxovací pytel má svůj smysl! Vyventilované emoce nebudou mít negativní vliv na vaše tělo a uvolníte se. Já osobně chodím na svižné procházky a u toho si nadávám:)

2. Dejte prostor svým potřebám a dýchejte

Zastavte se, dýchejte si a ptejte se sami sebe: „Co právě teď potřebuji?“ Snažte se vaše potřeby uspokojit. Potřebujete být chvíli sami? Nebo s někým mluvit? Dát si chvilku a jen tak koukat z okna? Tak to prostě udělejte, nezapomínejte na sebe.

Cokoliv vás může trochu pozvednout, je pro vás dobré a naberete síly. Mně třeba pomáhá jít si udělat čaj a když čekám, než se uvaří voda, tak se prostě jen tak dívám z okna. A nezapomínám na prohloubené dýchání, to mě uklidňuje.

3. Nedělejte úkoly, které nehoří

Nyní vám jde o to, abyste se cítili lépe, proto se zaměřte na sebe. Věnujte si pozornost a neberte to, jako ztrátu času. Když na vás vše padá, tak nemá smysl se v tom ještě více koupat a stresovat se. Je potřeba poodstoupit.

Neuděláte dobrou práci, pokud se budete cítit špatně. Pokud si vytřídíte úkoly, které mohou počkat, a ušetřený čas věnujete sobě, budete mít více energie na to, co odložit nejde. Budete tak mnohem efektivnější. Nejdříve se postarejte o sebe a potom pomáhejte druhým.

4. Dopřejte si pozitivní rozptýlení

Najděte si něco, co vám odvede pozornost od potíží. Je důležité, aby se váš stav nezhoršoval. Hýbejte se, ukliďte si ve skříni nebo něco uvařte. Snažte se být plně přítomní, myslet jen na to, co zrovna teď děláte. Mně osobně pomáhají sitcomy. To se odreaguju a zasměju, i kdybych nechtěla:)

A jednu dobu mi hodně pomáhal Harry Potter, četla jsem ho po večerech. Celý den jsem se těšila, až si k němu sednu. Výbornými uzemňovači jsou také zvířata. Pokud máte nějakého domácího mazlíčka, tak s ním buďte co nejvíce. Když doma nikoho nemáte, tak se koukněte na legrační videa se zvířátky, která najdete na Youtube. Určitě se pobavíte:)

5. Promluvte si s někým

Svěřte se někomu blízkému, kdo vás vyslechne. Nemusíte být na všechno sami. Budete překvapeni, že jsou lidé, kteří jsou ochotní vám naslouchat a pomoci vám. Už jen to, že se člověk svěří s tím, co ho trápí, tak se mu z půlky uleví. Když nemůžete mluvit s nikým v práci, tak si třeba večer vyhraďte čas a zavolejte někomu, komu věříte, a promluvte si s ním.

Můžete si u udělat seznam tzv. „Lidí v nouzi“. Napište si tři jména osob, kterým důvěřujete, a v případě potřeby jim zavoláte. Mám kamarádku, která tento způsob využívá a já jsem na jejím seznamu. Mluvíme spolu třeba i tři hodiny a svět je pak veselejší:) Můžete využít i odborníka. Takový nezaujatý postoj vám někdy doslova vytrhne trn z paty.

6. Nepodceňujte odpočinek a dobijte si baterky

Potřebujete nabrat síly, abyste mohli fungovat. Když se necítíte dobře, tak se vám toho moc nedaří. Hlava je jak v mlze a nedokáže konstruktivně myslet. S úsměvem a lepší náladou jde všechno lépe. Dělejte, co máte rádi. Nebo nedělejte nic, tzv. zevlujte:)

A vykašlete se na mysl, která bude mít tendence vám říkat, ať jdete něco dělat. Prostě si to nicnedělání dovolte! Odpočinek dokáže zázraky a zvládnete toho pak udělat mnohem více. Když budete unavení a budete se do všeho nutit, tak se akorát budete dále vyčerpávat. A zničit se přece nechcete.

7. Nechte něco „koňovi“

Některé věci se prostě vyřeší samy. Co teď nemůžete vyřešit a ani ovlivnit, prostě nechte být. Na nějaký čas to odevzdejte. Buď k vám řešení přijde samo, nebo vám s tím najednou někdo pomůže. Ta cesta se najde.

Někdy tak moc řešíme a tlačíme na výsledky, že se do toho zamotáme ještě víc a vše je pak jen horší. Takže, jak se říká: „Předejte to koňovi, ten má velkou hlavu, nebo Pánu Bohu, ten ji má ještě větší.“ Odstupte od situace, zkuste propustit veškerý tlak a snažení. Nechte věci, aby se staly…

A na závěr… MŮJ TAJNÝ TIP 🙂

Měla jsem práci, kde byl snad každý den náročný. Byly dny, kterými se dalo projít s humorem, a to bylo fakt skvělé. Protože jsem se někdy opravdu hodně dobře pobavila:) A to je jedno z mých osvědčených doporučení. Když to jde, tak se prostě smějte, udělejte si z práce (nejen) srandu. Pojmenovávejte programy vtipnými jmény, vymýšlejte přezdívky na vše kolem vás.

Ale potom jsou samozřejmě dny, kdy už ani humor nepomáhá. A tak jsem udělala jednu věc. Vzala jsem si s sebou do práce kamaráda, který v těžkých dnech pomáhal nejen mně, ale i mým kolegům. Stal se z něj maskot našeho oddělení. Vždy, když někdo potřeboval, tak u něj setrval a dodával mu energii do dalších pracovních hodin.

Jeho obrázek a vzkaz pro vás je zde:

Leona Weinzetlová
Mé zkušenosti z personalistiky a osobního rozvoje mne zavedly k jejich sdílení s druhými. Pomocí nich pomáhám lidem zvládnout náročné situace a překážky v práci. Ukazuji jim cestu k větší pracovní spokojenosti, vnitřnímu klidu a naplnění. Zároveň je jemně seznamuji s technikami, jak být tvůrci vlastního života. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Zákon přitažlivosti a vysněná práce >> a také eBooků Jak na šéfa >> a Jak zvládnout práci, pokud jste citliví či introverti >> Vytvořila jsem Osobní nakopávač>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.